Odchudzanie po ciąży to temat, którym interesują się zarówno kobiety, które poród mają już za sobą, jak i te, które ciążę dopiero planują. Jest to żywy wątek na wielu forach i blogach parentingowych. Dziś we współpracy z ekspertami z Klubu Fitness iFitt przygotowaliśmy dla Was kilka sprawdzonych porad dotyczących zrzucania zbędnych kilogramów po ciąży.ania ifitt ciąża   Zadbaj o swoje ciało jeszcze będąc w ciąży

Wcale nie musisz dużo przytyć w ciąży. Przyrost masy ciała ciężarnej zależy od jej wagi wyjściowej. Nie jest tajemnicą, że kobiety, które prowadzą zdrowy styl życia, uprawiają sport i są szczupłe łatwiej i szybciej się regenerują. Odchudzanie po ciąży nie różni się znacząco od zwykłego odchudzania. Gdy od przybranej w ciąży wagi odejmiemy masę ciała dziecka, łożyska, wód płodowych, okazuje się, że do zrzucenia wcale nie zostaje dużo. Jeśli więc młoda mama zdrowo się odżywia, nie ma kłopotów z przejadaniem się, a w ciąży nie przytyła ponad normę, już krótko po porodzie, przy odpowiednim poziomie aktywności fizycznej może pożegnać się ze zbędnymi kilogramami.

To niestety nie zmienia faktu, że kobiety tyją jednak ponad normę. Bywa, że masa ciała w ciąży skacze w górę o 20, 30 kg, a nawet więcej. Nic dziwnego, że trudno później wrócić do formy i szybko schudnąć po ciąży.

Co przeszkadza w utrzymaniu prawidłowej wagi w ciąży?

Na przykład powszechne, choć błędne przekonanie, że w ciąży powinno się jeść za dwoje. Jest to bzdura! – kobieta powinna jeść dla dwojga, dla siebie i dziecka. Ma się więc odżywiać przede wszystkim zdrowo. I wcale nie chodzi tu o ilość, lecz o jakość posiłków. O podstawach zdrowego odżywiania pisaliśmy w tym artykule: https://www.ifitt.pl/blog-post/zbilansowana-dieta-od-czego-zaczac/ 

Na to, jak przebiegnie odchudzanie po ciąży, znaczenie będzie miał cały przebieg ciąży.

Liczne badania wykazują, że najlepszym czasem do odzyskania wagi sprzed ciąży jest pierwszy rok od porodu. Po tym czasie szanse na odzyskanie dawnej figury będą maleć.

ciąża ania ifitt

Masa ciała kobiety w czasie ciąży zwiększa się o:

  • masę dziecka: ok. 3,5 kg
  • łożysko: 0,5-1 kg
  • płyn owodniowy: 1-1,5 kg
  • macicę: 1-1,5 kg (normalnie waży ok. 50-70 g)
  • piersi powiększone o 1-2 kg
  • krew i dodatkowe płyny: 1,5-2 kg,
  • tkankę tłuszczową: 2-4 kg

Na tej podstawie lekarze zalecają konkretne ilości kilogramów, które należy przybrać w czasie całej ciąży, aby jej przebieg oraz poród były bezpieczne.

 

Zalecane przyrosty masy ciała w czasie ciąży:

  • BMI kobiety sprzed ciąży < 18,5 – powinna przytyć od 12,5 do 18 kg
  • BMI kobiety sprzed ciąży = 18,5-24,9 – od 11,5 do 16 kg
  • BMI kobiety sprzed ciąży = 25-29,9 – od 7 do 11,5 kg
  • BMI kobiety sprzed ciąży >30 – od 5 do 9 kg.

Aby zmieścić się w odpowiednich przyrostach masy ciała, ważne jest trzymanie się zaleceń dietetycznych oraz aktywność fizyczna.

Zalecenia na czas ciąży:

  • W trakcie ciąży nie należy jeść za dwoje, tylko dla dwojga:
    • W I trymestrze ciąży nie należy zwiększać ilości spożywanego jedzenia.
    • W II trymestrze powinno go być o 360 kcal więcej w ciągu dnia.
    • W III trymestrze należy spożywać o 475 kcal więcej.
  • Dieta w tym czasie powinna być urozmaicona i zbilansowana.
  • Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym nasileniu – ok. 30 minut 5 razy w tygodniu: spacery, pływanie, fitness, treningi personalne.
ania ciąża ifitt

Ćwiczenia w trakcie ciąży ułatwiają późniejszy poród oraz wzmacniają ogólnie układ mięśniowo-szkieletowy, co pozytywnie wpłynie na wydolność w okresie po porodzie i pomoże w odchudzaniu po ciąży.

Karmienie piersią a odchudzanie po ciąży

Karmiąc piersią, można też szybciej zrzucić ciążowe kilogramy, ale tylko wówczas, gdy kobieta zdrowo i racjonalnie się odżywia. Stosowanie typowych diet eliminacyjnych w okresie laktacji jest polecane jedynie w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej u dziecka. Oczywiście, karmienie piersią wymaga pewnych ograniczeń żywieniowych, bo do pokarmu przenikają substancje pochodzące z pożywienia młodej mamy, dlatego trzeba pamiętać o stosowaniu diety bogatej w naturalne i nieprzetworzone produkty spożywcze oraz unikaniu spożywania pokarmów, które mogą powodować kolki u dziecka, czyli potraw ciężkostrawnych i o działaniu wzdymającym

Nie zapominajcie o odpowiedniej ilości snu!

Zdrowy sen to w przypadku młodych mam „towar deficytowy”. Niestety, brak snu wpływa na nasz apetyt oraz metabolizm, co skutkuje problemami z redukcją ciążowych kilogramów. Każda młoda mama powinna pamiętać o tym, że jej zdrowie i samopoczucie wpływa na stan emocjonalny i rozwój dziecka. Dobrym wyborem jest krótka drzemka, kiedy maluch śpi, nawet jeżeli miałaby się ona odbyć kosztem zaniedbania niektórych obowiązków domowych – naczynia można pozmywać później, a nieuprasowana sterta ubrań na pewno nie spowoduje, że ziemia zacznie kręcić się w drugą stronę! Więcej o zaletach wysypiania się możecie przeczytać w naszym artykule: https://www.ifitt.pl/blog-post/prawidlowy-sen/

I najważniejsze: Drogie mamy, nie stresujcie się aż tak szybkim powrotem do dawnej sylwetki. Wasze ciała przeszły naprawdę długą drogę. Wysiłek podczas porodu jest często porównywany do pokonania maratonu, tak więc pamiętajcie o tym jakie jesteście silne.

 

Jeśli jesteś zainteresowana treningami personalnymi nastawionymi na poprawę sylwetki po ciąży- nasi trenerzy oraz trenerki personalne. czekają aby pomóc Ci osiągnąć Twój cel! Nie czekaj, zadzwoń i umów się na profesjonalną konsultację: 696458161.

Do zobaczenia w iFitt!