Ćwiczenia bez zdrowej diety nie dadzą nam pożądanych rezultatów. Mówi się, że dieta to 80%, a aktywność fizyczna tylko 20% sukcesu. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Jedząc dostarczasz swojemu organizmowi paliwa, zadbaj, by było ono najwyższej jakości. W dzisiejszym poście przedstawimy Wam kilka najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. 

 

Jakich produktów unikać, aby odżywiać się zdrowo?

Unikaj gotowych potraw do odgrzania, zawierają one dużo konserwantów i są mniej wartościowe niż ich odpowiedniki ugotowane przez Ciebie w domu. Kiedy sam przygotowujesz swoje posiłki, masz pewność co do jakości użytych produktów. Staraj się planować swoje menu z wyprzedzeniem. Twórz listy zakupów dopasowane do twojego tygodniowego menu. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze, bo nie będziesz spontanicznie robił niepotrzebnych zakupów. Silną wolę miej już w sklepie, nie będziesz ze sobą walczyć po otwarciu szafki lub lodówki. Ograniczysz również ilość wyrzucanego przez Ciebie jedzenia do minimum. 

 

Zdrowe i różnorodne produkty podstawą zbilansowanej diety.

Twoje menu powinno zawierać jak najwięcej zdrowych i zarazem różnorodnych produktów. Im bardziej ciekawy jest Twój jadłospis, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że Ci się on znudzi i wrócisz do swoich starych nawyków. Nie bój się eksperymentować z przyprawami i ziołami. Są one pełne antyoksydantów, mają pozytywny wpływ na nasz układ immunologiczny. Czosnek nie bez przyczyny jest nazywany naturalnym antybiotykiem! Pierś z kurczaka może za każdym razem smakować inaczej, w zależności od tego jak ją przyprawisz. Czerp inspiracje z Instagrama, Pinteresta czy YouTube, znajdziesz tam wiele przepisów, które są pyszne, zdrowe i proste do wykonania!

Zadbaj o nawodnienie.

Pij dużo wody! Woda jest niezbędna do życia, stanowi około 60% masy ludzkiego ciała ? i bierze udział we wszystkich procesach fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie. Czy wiesz, że nawet nieznaczne, 2-3% odwodnienie Twojego ciała może obniżyć koncentrację o blisko 20%? 

Woda to najlepsze źródło elektrolitów, czyli jonów potasu, wapnia, sodu i magnezu. Rekomendowana przez WHO wzorcowa ilość wypijanej przez nas wody to 30 ml na każdy kg masy ciała. Optymalne nawodnienie organizmu to jeden z podstawowych warunków, które muszą być spełnione, aby proces spalania kalorii, a tym samym tkanki tłuszczowej przebiegał prawidłowo. Jeżeli więc zależy nam na redukcji masy ciała nie możemy zapomnieć o odpowiedniej ilości wypijanej przez nas wody. 

Wszystko z umiarem!

Nie przesadzaj! To chyba najważniejsza zasada zdrowego stylu życia. Zastępuj twoje ulubione przekąski ich zdrowszymi odpowiednikami. Jedzenie ma również bardzo ważny społeczny aspekt w naszym życiu, dlatego nie izoluj się od znajomych, którzy chcą zabrać Cię na pizzę raz na dwa tygodnie 😉

Najważniejszy jest umiar i balans! Po pewnym czasie nauczysz się rozpoznawać sygnały wysyłane przez Twoje ciało i będziesz wiedział czego mu potrzeba.