Sen jest czasem, kiedy mięśnie i wątroba odnawiają zapasy glikogenu, czyli najszybciej uzyskiwanej formy energii dla osoby aktywnej. Prawidłowy sen gwarantuje także utrzymanie optymalnego poziomu hormonów i przemiany materii. Sportowcy, którzy śpią mniej niż siedem godzin dziennie, mają spowolniony refleks, niezbędny do wykonywania szybkich ruchów. Jeśli chcesz aby twój wysiłek nie poszedł na marne, a ćwiczenia były w 100% efektywne, pamiętaj, że po wytężonym treningu niezbędny jest solidny odpoczynek!

Jeden z poprzednich wpisów dotyczył stresu. Wśród skutków chronicznego stresu wymieniliśmy właśnie problemy z prawidłowym snem. Wielu ludzi skarży się na bezsenność, czy problemy z zasypianiem. Często jest to spowodowane nieprawidłową higieną snu. W dzisiejszym poście odpowiemy na pytanie dlaczego sen jest tak ważny, oraz jak sprawić, by był on jak najlepszej jakości. Prawidłowy sen – o co tyle szumu?

ifitt, andrychów, paweł trzaska, prawidłowy sen 

DLACZEGO prawidłowy SEN JEST TAKI WAŻNY?

Sen wprawa organizm w oddziaływanie naprawcze, włącza się system, który „uzdrawia” nasze ciało, regeneruje je i przygotowuje na następny dzień pełen nowych wyzwań i aktywności. Liczne badania, mówią, że osoby, które śpią mniej niż pięć godzin na dobę, są bardziej narażone na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego (aż o prawie 40 procent!) niż ludzie śpiący całe siedem godzin. Brak snu negatywnie odbija się na pracy całego organizmu, powodując uczucie stałego zmęczenia i rozdrażnienia. Nawet nieduże niedobory snu mogą przyczyniać się do kłopotów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz powodować nadmierne wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację takich odczuć, jak np. głód (kortyzol ma wpływ na wytwarzanie serotoniny i wydzielanej przez żołądek greliny odpowiadającej za odczucie głodu). Nasi trenerzy i fizjoterapeuci iFitt są zgodni, prawidłowy sen jest fundamentem zdrowego trybu życia!

REGULARNE PORY ZASYPIANIA I WSTAWANIA

Senność pojawia się po około 16-17 godzinach od obudzenia. Jeśli uda się przyzwyczaić nasz organizm do wstawania o np. 7.00 rano, możemy liczyć na to, że około 23 pojawi się potrzeba snu. Z drugiej strony łatwo jest zaburzyć taki rytm, na przykład wstając w weekend dopiero o 10.00, zachce się nam spać około 2 w nocy. Niestety takie zachowania mogą prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego.

Dobry SEN JEST NIEODŁĄCZNYM ELEMENTEM TRENINGU

Długi sen jest bardzo ważny w czasie treningu fitness. Wysoki poziom aktywności fizycznej powoduje zwiększenie ilości snu głębokiego, podczas którego wydzielany jest hormon wzrostu odpowiedzialny za odbudowę tkanek. Zapotrzebowanie na sen jest determinowane wieloma czynnikami, m.in. dietą, ilością wysiłku fizycznego czy nawet pogodą. Warto zatem posłuchać potrzeb własnego organizmu i dostarczyć mu taką ilość snu, jakiej potrzebuje. Sen jest czasem, kiedy mięśnie i wątroba odnawiają zapasy glikogenu, czyli najszybciej uzyskiwanej formy energii dla osoby ćwiczącej. Przesypianie całych nocy gwarantuje też utrzymanie optymalnego poziomu hormonów i przemiany materii. Jeżeli chcesz, aby twój wysiłek na treningach nie poszedł na marne, a ćwiczenia przynosiły jak najlepsze efekty, pamiętaj, że po ciężkim treningu konieczny jest porządny odpoczynek!

PRAWIDŁOWA HIGIENA SNU – O CO CHODZI?

Niesamowicie ważne są czynności odpowiedzialne za mechanizmy regulujące sen. Aktywność fizyczna, krótki czas spędzany w łóżku i unikanie drzemek w ciągu dnia wzmacniają proces homeostatyczny, czyli biologiczną potrzebę snu. Wstawanie rano zawsze o tej samej porze, unikanie silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia wzmacniają rytm okołodobowy, który powoduje, że naturalnie potrzeba snu pojawia się o właściwej porze, czyli w nocy. Unikajmy więc patrzenia na jasne ekrany bezpośrednio przed snem, odpuść sobie oglądanie serialu przed pójściem spać. Niebieskie światło wytwarzane przez m.in. telefony powoduje, że nasz organizm nie przechodzi w „tryb zasypiania”, tylko zostaje jeszcze bardziej pobudzony do pracy. 

 

Prawidłowy sen jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia! – nasi trenerzy iFitt są co do tego jednomyślni.