Jak przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej? 

 

NADWAGA TO PROBLEM GLOBALNY XXI WIEKU

Nadwaga w dzisiejszych czasach to jeden z największych problemów obecnej służby zdrowia. Nadwaga niesie ze sobą szereg różnych komplikacji, które destrukcyjnie wpływają na procesy, zachodzące wewnątrz naszego organizmu. Zbyt wysoka zawartość tkanki tłuszczowej, w stosunku do wieku, masy ciała oraz aktywności fizycznej, przyczynia się do zaburzeń w gospodarce hormonalnej oraz ma związek z niepoprawnym metabolizmem lipidów.

Powszechnym zjawiskiem jest występowanie wysokiego stężenia cholesterolu, trójglicerydów, niepoprawne proporcje lipoproteiny o małej i dużej gęstości. Ponadto wykazano, że nadmierna masa ciała powoduje zmniejszenie wydajności komórek w mitochondrium, będącymi głównymi elektrowniami energii, zarówno w tkance tłuszczowej jak i mięśniowej oraz nasila stan zapalny w organizmie. Jednym z najczęściej występujących zjawisk związanych z nadwagą jest również insulino-oporność, która jest jej następstwem. Brak tolerancji na insulinę wiąże się z upośledzeniem wrażliwości receptorów komórkowych, co sprawia, że cukier-glukoza nie jest wykorzystywana poprawnie jako paliwo, lecz krąży we krwi.

Brak reakcji na występujące patologiczne zmiany w organizmie w perspektywie czasu mogą doprowadzić do poważnych chorób w tym do dyslipidemii czy cukrzycy typu 2. Jedno z badań przeprowadzonych w 2020 roku wskazuje, że czynnikiem determinującym skalę problemów kardiometabolicznych jest długość trwania otyłość. W celu zapobiegania i prewencji należy wprowadzić pewne zmiany w sposobie funkcjonowania, aby obniżyć masę ciała, co samo w sobie będzie skutkowało poprawą wszystkich parametrów, a cały proces redukcji można wspomóc o wprowadzenie dodatkowej suplementacji.

 

 

REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ – NAJWAŻNIEJSZE CZYNNIKI

Skutecznie przeprowadzona redukcja tkanki tłuszczowej obejmuje kilka czynników, które są niezbędne i w zasadzie optymalne, do przeprowadzenie tego procesu w sposób prawidłowy. Na początku planowania, należy określić swój dokładny cel i realny czas na jego zrealizowanie. Następnie wprowadzić deficyt kaloryczny, którego wielkość generowana jest na podstawie wieku, wagi, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej.

 Po drugie należy zacząć żyć aktywnie i tu mowa nie tylko o treningu cardio i siłowym, który jest zalecany przez Światową Organizację Zdrowia, lecz może to być trening EMS. Warto zwrócić uwagę na całokształt swoich działań, biorąc pod uwagę również spacery, aktywności wykonywane podczas dnia codziennego – zabawa z dziećmi, spacer z psem, sprzątanie, mycie naczyń, praca umysłowa, które również wiążą się z wydatkiem energetycznym. Niemniej ważne, aby ruch towarzyszył nam codziennie min. przez 30min. Liczne badania pokazują, iż kluczem do osiągnięcia świetnej sylwetki oraz kondycji jest trening wykonywany dwa lub trzy razy w tygodniu. Dla zapracowanych trening EMS jest rozwiązaniem, które umożliwia odbycie treningu całego ciała, w przeciągu 20minut.

 

Po trzecie – sen. Nie ma nic ważniejszego niż odpowiednia regeneracja. Aby zoptymalizować procesy, które zachodzą w trakcie odpoczynku należy zadbać o prawidłowe oświetlenie – zaleca się czerwone światło LED, ostatni posiłek należy zjeść 2-3 h przed pójściem spać, który zawiera aminokwas tryptofan, będący prekursorem powstania melatoniny wydzielanej przez szyszynkę. Zaleca się ograniczenie światła niebieskiego pochodzącego  z telefonów i laptopów, ponieważ  tłumią wydzielanie tego hormonu, który odpowiada za prawidłowy rytm dobowy. Objawami złego wydzielania melatoniny są błędne fazy zegara biologicznego, które przekładają się na jakość i długość odpoczynku.

Ostatnim istotnym czynnikiem jest odpowiednia suplementacja, do której podstaw należy witamina D3 oraz kwasy Omega-3. Zwróciłabym również uwagę na podaż witaminy C, koenzymu Q10 oraz magnezu – najlepiej w formie cytrynianu. Suplementację należy dobrać do aktualnego stanu zdrowia i sposobu odżywiania.

JAK PRZYSPIESZYĆ SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ ?

W całym procesie odchudzania najważniejsze to zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego. W przypadku braku efektu mimo jego wprowadzenia, należy dokładnie prześledzić swój jadłospis, czy aby na pewno nie znajdują się w nim produkty, które mogą podbijać nam liczbę kalorii.

W swoim planowaniu jadłospisów należy zwrócić uwagę na różnorodność. Dieta powinna obfitować w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, odpowiednie tłuszcze w tym kwas linolowy, który jak wykazano chroni przed przedwczesną śmiercią i cukrzycą typu 2.  Dania powinny być urozmaicana przyprawami takimi jak: cynamon, imbir, kurkuma, chili, bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, czosnek niedźwiedzi, które posiadają szereg właściwości leczniczych, ale i również mogą się przyczynić do przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej.

Informacje na temat, jak prawidłowo komponować posiłki np. przed treningiem w Klubie Fitness iFitt oraz po, a także w aktywności fizycznej, na co szczególnie zwrócić uwagę znajdziesz na naszej stronie internetowej lub bezpośrednio w iFitt. 

Jeżeli chcesz osiągnąć zamierzone efekty, poprawić sylwetkę, zdrowie lub samopoczucie, skontaktuj się z nami. W iFitt podczas treningów indywidualnych otrzymasz również wskazówki oraz plany dietetyczne co przybliży Cię do Twojego celu. 

 

Zadzwoń i umów się na trening z trenerem: 696458161.